Lake Superior State University
Lake Superior State University
 
Related Sites

 

Shared Governance

Appendix II

Membership of University Working Groups for the 2015-2016 Fiscal Year

BANNER IMPROVEMENT GROUP (BIG)

  •  Chair:  Jerry Stephens - Information Technology

A/P, Staff (Invited & Appointed)

  • Morrie Walworth, VP Business and Financial Operations
  • Annette Hackbarth-Onson, Director - Admissions
  • Georgiana Cox, Business Office
  • Matt Jurvelin, VP Enrollment Services & Student Affairs
  • Deborah Faust, Financial Aid
  • Susan Fitzpatrick, Alumni Relations
  • Nancy Neve, Registrar’s Office
  • David Finley, Interim Provost
  • Nicole Parker, Registrar’s Office

BANNER USERS GROUP (BUG)

  • Chair: Nicole Parker-Registrars Office

A/P, Staff (Invited & Appointed)

  • David Aho, IT
  • Georgiana Cox, Business Operation
  • Sara Devaprasad, IT
  • Susan Fitzpatrick, Alumni Relations
  • Jackie Kellerman, Financial Aid
  • Craig Krouth, Business Office
  • Vacant, Institutional Services
  • Nancy Nethery, IT
  • Suzette Olson, Provost’s Office
  • Bob Parry, IT
  • Vacant, Learning Center
  • Kathy Spencer, IT
  • Suzette Olson, Provost Office
  • Bobbie Kyle, Human Resources
  • Kristin Hartman, Housing Office

COMMENCEMENT

  • Co-Chairs:  Suzette Olson and Nancy Neve
  • Nicole Parker (Invited & Appointed)
  • Kaye Batho (by position)
  • Susan Fitzpatrick (by position)
  • Jeanne Shibley (Invited & Appointed)
  • Theresa Weaver (Invited & Appointed)

Creative Collaborative

  • Chair; Spencer Christensen, Department of Fine and Performing Arts
  • Joshua Legg, Department of Fine and Performing Arts
  • Timothy Baird, Department of Communication Studies
  • Jilena Rose, Department of English
  • Janice Repka, Chair, School of Arts and Letters
  • Lloyd Eddy, Department of Humanities and Philosophy
  • Mary McMyne, School of Education
  • Shellie Masters, School of Business
  • Jody Susi, School of Recreation Studies and Exercise Science
  • Sharon Dorrity, LSSU Foundation Representative
  • Sharmay Wood, Student Life Representative
  • Tom Pink, Public Relations

Curriculum

  • Janice Repka, Department of English
  • Lloyd Eddy, Department of Humanities and Philosophy
  • Herb Henderson, Department of Criminal Justice, Fire Science and EMS
  • Jilena Rose, Department of Liberal Studies
  • John Roese, School of Biological Sciences
  • Evan Schemm, School of Mathematics and Computer Sciences
  • Christopher Heth, Department of Chemistry and Environmental Sciences
  • Sarah Ouimette, School of Recreation Studies and Exercise Science
  • Ralf Wilhelms, Department of International Business
  • Robert Hildebrand, Department of Mechanical Engineering
  • Kelli Verdecchia, School of Nursing
  • Lorraine Gregory, School of Education
  • David Finley, Interim Provost and Vice President of Academic Affairs
  • Nancy Kirkpatrick, Academic Dean
  • David Myton, Associate Provost of Assessment, Education and Graduate Studies, Dean-At-Large (ex-officio)
  • Nancy Neve, Registrar (ex-officio)

DATA STANDARDS

  • Chair: Susan Fitzpatrick
  • Arlene MacPherson
  • Colleen Rye
  • Craig Krouth
  • Jackie Kellerman
  • Nancy Nethery
  • Vacant-ESP
  • Suzette Olson
  • Constance Keiper-ESP

DEVELOPMENTAL EDUCATION

  • Chair:  Donna Fiebelkorn
  • Mary McMyne
  • Geralyn Narkiewicz
  • Jillena Rose
  • Vicki Fox
  • Karen Johnston

DISTANCE LEARNING

  • Chair: David Finley

Faculty, AP (Selected & Appointed)

  • Kathy Berchem
  • Sara Devaprasad
  • Katie Kalata
  • Barb Light
  • R. Kirk Mauldin
  • Dave Myton
  • Nancy Neve
  • James Schaefer
  • Shirley Smart
  • Ralf Wilhelms

DISTINGUISHED TEACHER

  • Andrew Jones, Chair, Faculty senior most awardee on committee
  • Suzette Olson (non-voting, clerical, logistical coordination), Administration
  • Vacant, Faculty awardee within past 5 years
  • Herb Henderson, Faculty awardee within past 5 years
  • Russel Searight, Faulty awardee within past 5 years
  • Ashley Moerke, Faculty awardee within past 5 years
  • Five (5) most recent Distinguished Teaching Award recipients that are current faculty members; the top graduating senior from each school who  has been full-time at LSSU for at least 4 semesters, is enrolled on campus during the spring semester of the award; excludes December grads, Regional Center grads, interns or practicum students.

DIVERSITY

  • Chair:  Vacant - Faculty
  • Gary Balfantz - Faculty
  • Sharmay Wood, AP
  • Kirk Mauldin - Faculty
  • Sandy King - Faculty
  • Geralyn Narkiewicz -AP
  • Stephanie Sabatine - AP
  • Vacant, Student
  • Vacant, Student
  • Vacant ESP
  • Vacant ESP

FINANCIAL AID

  • Chair:  Karen Johnston

Faculty, AP (Selected & Appointed)

  • Deborah Faust-Financial Aid
  • Geralyn Narkiewicz-Learning Center
  • Nancy Neve-Registrar
  • Theresa Weaver-Career Services
  • Jodi Orm-Nursing Faculty
  • Dan Sefton-Admissions
  • Sarah Ouimette-Recreation Studies Faculty
  • David Finley-Dean College of Business and Engineering

General Education

  • Chair: Aaron Westrick- CJ/FS/EMS 2013F-2016S
  • Co-chair:Julie Barbour- English, Communications and Language Studies 2014F-2017S
  • Jason Swedene- Humanities, Arts and Social Sciences 2015F-2018S
  • Ruth Neveu- Libraians/Liberal Studies 2013F-2016S
  • Martha Hutchens- Biological Sciences 2013F-2016S
  • George Voutsadakis- Mathmatics and Computer Sciences 2014F-2017S
  • Megan Kelly- Chemistry and Envoronmental Sciences 2015S-2018S
  • Eric Statt- Recreation Studies and Exercise Science 2013F-2016S
  • Jerry Root- School of Business 2014F-2017S
  • Paul Weber- Engineering and Technology 2015F-2018S
  • Lori Oliver- Nursing 2015F-2018S
  • Catherine Chaput- Education 2014F-2017S
  • David Finley- Interim Provost and Vice President for Academic Affairs
  • Donna Fiebelkorn- Academic Dean
  • Ron Hutchins- Academic Dean
  • Dave Myton- Associate Provost for Assessment, Education and Graduate Studies (ex-officio)
  • Nancy Neve- Registrar (ex-officio)
  • Emily Keister- Student Representative
  • Shelbey Smith- Student Representative

HONORS COUNCIL           

  • Chair (Appointed): Megan Kelly

Faculty, students (Invited & Appointed)

  • Russell Searight, faculty
  • James Zukowski, student
  • Jason Garvon, faculty
  • Haley Taskiemski, student
  • Shelby Cunningham, student
  • Katherine Krueger, student
  • Mark A. Stephenson, student
  • Mark Terwilliger, faculty 
  • Valerie Phillips, faculty

HUMAN SUBJECTS (IRB)

  • Chair (Appointed): Ron Hutchins

Faculty (Invited & Appointed

  • Kathleen Kalata
  • Kirk Mauldin
  • Britton Ranson Olson
  • Mary Reynolds-Keegan
  • Russell Searight
  • Jody Susi
  • Jason Swedene
  • Derek Wright
  • Frank Tridico

INDIVIDUALIZED STUDIES

  • Chair: Donna Fiebelkorn

Faculty, AP (Invited & Appointed)

  • Gary Balfantz
  • Jim Devaprasad
  • Melissa Schaffer-O'Connell
  • Barbara Evans
  • Nancy Neve
  • Charla Gordon

INSTITUTIONAL ANIMAL CARE & USE

  • Chair:  John Roese

Faculty, AP, Veterinarian (Invited & Appointed)

  • Barbara Evans
  • Susan Ratwik
  • Geoff Steinhart
  • Veterinarian (TBD)

INTERCOLLEGIATE ATHLETICS

  • Chair: Brian Snyder

Faculty, AP, student (Invited & Appointed)

  • Gary Balfantz
  • Kris Dunbar (ex officio)
  • Deb Faust
  • Nancy Kirkpatrick
  • Barb Keller
  • Deb McPherson
  • Jim Schaefer
  • Jason Swedene
  • Vacant, (co-Presidents of Student Athletic Advisory Committee)
  • Vacant, Student

INTERNATIONAL PROGRAMS AND OFFERINGS (STUDY ABROAD)

  • Co-Chairs:  Deb Faust (by Position), David Finley(by Position)

Faculty, AP (Invited & Appointed)

  • Craig Krouth (by Position)
  • Vacant (by Position)
  • Matt Jurvelin (by Position)
  • Ralf Wilhelms (Appointed)
  • Vacant- Faculty
  • Vacant- Faculty
  • Guidi Yang (by Position)
  • Nancy Neve (by Position)

ORIENTATION

  • Chair:  Karen Johnston

Faculty, AP (Invited & Appointed)

  • Ashley Lafaver
  • Nancy Neve
  • Anne Van
  • Ken Peress
  • Mindy McCready
  • Jody Schopp
  • David Finley
  • Sharmay Wood
  • Dan Sefton

PARKING & TRAFFIC

  • Chair:  Priscilla Stevens

Faculty, ESP, AP, student (Invited & Appointed)

  • Kathleen Drzewiecki-ESP
  • Jon Coullard-A/P
  • Carol Schmitigal-A/P
  • Lauren Suppa-A/P
  • On-Duty Shift Officer-ESP
  • Frank Tridico- Faculty
  • Vacant-Student

RETENTION

  • Co-Chairs:  Karen Johnston and Andrew Jones

Faculty, AP (Invited & Appointed)

  • Geralyn Narkiewicz
  • Greg Zimmerman
  • Frank Tridico
  • Andrew Jones
  • Jessica Pena
  • Jennifer Constantino
  • Lori Oliver
  • Erin McGill
  • Julie Barbour
  • Nicole Parker
  • Kris Dunbar
  • Nicole Kurth
  • Mindy McCready
  • Jody Schopp

 

SCHOLASTIC STANDARDS

  • Chair:  Paige Gordier

Faculty, AP (Invited & Appointed)

  • David Baumann
  • Valerie Phillips
  • Vicki Fox
  • Kathy Berchem
  • Karen Johnston
  • Kristen Larsen
  • Mary Jo Meehan
  • Ashley Moerke
  • Nancy Neve
  • Vacant
  • Jilena Rose
  • Russ Searight
  • Joe Susi
  • Lorraine Gregory

SUSTAINABILITY

  • Under development

TENURE EXTENSION APPLICATION

  • Vacant, Dean
  • Vacant - Faculty
  • Vacant - Faculty
  • Vacant - Faculty
  • Vacatn - Faculty

TITLE III

  • Shelley Wooley- Title III Project Director
  • Beverly Haske - Activities Director and StudentFirst Mentor Coordinator
  • Mark Terwilliger- Faculty Center Co-Director
  • Karen Johnston, Advising, Retention and Orientation Director
  • Morrie Walworth-Vice President of finance representing the President's cabinet
  • Marc Boucher, Library Director
  • David Myton - Associate provost representing Provost's council
  • Geralyn Narkiewicz - Learning Center Director
  • Krystle Gerzetich- Administrative Support Coordinator to the Faculty Center for Teaching
  • Sandy Hope- ESP Representative
  • Gail Essemaker- Learning Technologist

UNDERGRADUATE RESEARCH

  • Chair (Appointed): Barb Keller

Faculty (Invited & Appointed)

  • Barb Evans - faculty
  • Gerald Root - faculty
  • Russ Searight - faculty
  • Joe Susi - faculty
  • Jason Swedene - faculty
  • Mark Terwilliger - faculty

UNIVERSITY CONFIDENTIALITY COMMITTEE

  • Nancy Neve - AP (by Position)
  • Phillip Espinosa-AP (by Position)
  • Deb Faust- AP (by Position)
  • IT- Jerry Stephens
  • Daretha Yeadon-AP (by Position)
  • Business Office- Juliana Cox
  • Administration - Vacant
  • Student Affairs - Vacant
  • Physical Plant - Vacant
  • Library Services - Vacant
  • Suzanne Eide-ESP
  • Vacant -ESP
  • Faculty- Vacant
  • Student -Vacant

VETERAN'S AFFAIRS

  • Daretha Yeadon-A/P
  • Frank Tridico-Faculty
  • Nicole Parker - AP
  • Vicki Fox- AP
  • Doug Grunder-ESP
  • Nicole Kurth- A/P
  • Rebecca Clawson- A/P
  • Craig Krouth- A/P
  • Esther Proulx- A/P
  • Patti Kellan- Faculty
  • Jodi Schopp- A/P
  • Jihane Mauze- Faculty
  • Jason Davis- A/P
  • Jason Swedene- Faculty
  • Steven Johnson- Faculty
  • Michelle Marksrom- A/P
  • Jaci Haske Director, Chippewa County Dept. of Veteran's Affairs
Home » Appendix II: Membership of University Task Committees
Share this page with your friends: